Two national all breed (CAC) dog shows: 14.07.2018 and 15.07.2018 - use the double chance!

Place: Vanamõisa Vabaõhukeskus, Harjumaa

Organizer: Lääne-Harju Koerakasvatajate Klubi

Sponsors:

 

 

Please use the following option for registration:

a) EKL Online (For EKU members)

b) sending documents following documents by email to address This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. : copies of pedigree, payment order, work certificate or champion title confirmation if applicable.

Please pay registration fees according to the deadlines given in the table above to our bank account in SEB Pank: IBAN EE381010220222731228 (SWIFT EEUHEE2A,  SEB Pank,  Tornimäe 2a Tallinn Estonia):  

Registration fees per show and deadlines:

 

10.01-11.05

 

12.05-25.06

EST-register

 

 

 

babies and puppies

16

 

25

other classes

26

 

45

 

 

 

 

Other registers

 

 

 

babies and puppies

23

 

28

other classes

33

 

50

 

 

 

 

Veterans 8-10 years old

15

 

20

Veterans over 10 years old

free

 

free

 

 

 

 

Brace

7

 

10

Breeder and progency groups

free

 

free

 

 

 

 

Additional competitions:

 

 

 

junior handler, cocktail

 

 

 

competition

10

 

15

 

 

 

 

Additional competition "Three generations"

 free

 

 free

Judges:

14/07/18

 

15/07/18

 

FCI Group 1

 

German shepherd dog, collie rough and collie smooth, belgian sheepdogs, shetland sheepdog, 

Tapio Eerola

all other breeds

welsh corgi pembroke, welsh

 

 

corgi cardigan

 

 

all other breeds

Tuire Okkola

German shepherd dog, collie rough and collie smooth, belgian sheepdogs, shetland sheepdog

 

 

 welsh corgi pembroke, welsh corgi cardigan

 

FCI Group 2

 

bulldog, bullmastiff, dogue de bordeaux, great dane,

Avi Mallach

all other breeds

dobermann, rottweiler, all schnauzers, dogo canario

 

 

hovawart

 

 

all other breeds

Sarah Burns

bulldog, bullmastif, dogue de bordeaux, great dane, hovawart, dogo canario

 

 

dobermann, rottweiler, all schnauzers

 

FCI Group 3

 

american staffordshire terrier, staffordshire terrier, bullterrier

Tuire Okkola

all other breeds

foxterrier, yorkshire terrier, jack russell terrierer, scottish terrier

 

 

all other breeds

Anne Sume

american staffordshire terrier, staffordshire terrier, bullterrier, jack russell terrier, scottish terrier, foxterrier, yorkshire terrier

 

 

 

 

FCI Group 4

 

all breeds

Tapio Eerola

 

 

Tuire Okkola

 

all breeds

 

 

FCI Group 5

 

all german spitzes, chow chow, samoyed, siberian husky, alaskan malamute

Sarah Burns

all other breeds

 

 

 

all other breeds

Tapio Eerola

all german spitzes, chow chow, samoyed, siberian husky, alaskan malamute

 

FCI Group 6

 

all breeds

Jelena Kruus

 

 

Tapio Eerola

all breeds

 

FCI Group 7

 

all breeds

Jelena Kruus

 

 

Tapio Eerola

all breeds

 

FCI Group 8

 

golden retriever, labrador retriever, flat-coated retriever  

Avi Mallach

all other breeds

 

 

 

all other breeds

Jelena Kruus

golden retriever, labrador retriever, flat-coated retriever  

 

FCI Group 9

 

all poodles, shih tzu, lhasa apso, french buldog, pug, boston terrier, pekinese, all griffons

 

Sarah Burns

all other breeds

 

 

 

all other breeds

Anne Sume

shih tzu, lhasa apso, pug, boston terrier, pekingese, all griffons

 

Avi Mallach

all poodles, french bulldog

 

FCI Group 10

 

all breeds

Tuire Okkola

 

 

Jelena Kruus

all breeds