See on see, mis tegelikult toimib.  Proovides asju teed vigu. Iga kasvataja teeb vigu. Vahel võivad vead olla kohutavad. Ma vihkan vigu, ent ma ka armastan neid. Ma saan vaadata ajas tagasi vigadele, mida ma olen teinud. Need on olnud mu suurimad õppetükid. Ma võin ausalt öelda, et vead on parimad õpetajad koerakasvatuses. Kui sa ei tee vigu, siis ma usun ausalt, et sa pole iial proovinud piisavalt palju. Kasvataja peab proovima ja kasutama oma kujutlusvõimet millegi uue loomiseks. See tähendab vigade riski. Agasamas on ka koerte omamine ja treenimine kõik võimalus õppida vigadest. See on üks koeraomanikuna arenemise võtmefaktoritest. Miks ja kuidas me õpime vigadest?

 

Koerakasvataja ja omaniku esimene nõu on olla piisavalt objektiivne, et tunnistada vea tegemist. Liiga paljud kasvatajad ei tee seda iial. Iga koerakasvataja peaks olema kriitiline oma töö suhtes. Omaenda kutsikakastis pead sa olema võimeline nägema ka koledaid kutsikaid. Vahel võid kasvatada ka kutsikad, kes on haiged või kellel on vaimsed probleemid. Vahel võib kogu pesakond olla katastroof. Ole siis aus ja tunnista viga. Liiga paljud inimesed süüdistavad kättesaadavamaid põhjuseid, nagu kasutatud isane. Vaata paljast tõtt sellisel moel, nagu ta on. Proovi vaadata olukorda võimalikult laialt ja avatud meelega.  Me kõik teeme vigu ja koerakasvatajad ei ole erinevad. Sel hetkel kui sa sellest aru saad, et midagi läks valesti, on väga üksildane ja kole. Siiski - tõehetkes on asja võti.

Kuna vigu juhtub. Ja sa võid aru saada, et asjad läksid valesti üks kord ning muuda see õppimiseks ja arenemiseks. Siis juhtus midagi ootamatut. Mis see oli? Seejärel on aeg olla ratsionaalne. Ei ole aeg otsida, keda süüdistada, vaid on aeg olla ratsionaalne.  See on aeg õppimiseks. Miks asjad ei töödanud? Mis on põhjus, miks asjad läksid valesti? Mida sa ei teadnud? Targad kasvatajad õpivad palju oma vigadest. Seda ei juhtu, kui sa ei tunnista algusest peale, et on juhtunud viga. Ma tunnen, et vead on andnud mulle nii palju informatsiooni, mida ma varem ei teadnud. Seetõttu ma armastan vigu. Need vead annavad mulle võimaluse muuta ja õppida midagi uut.

Enamik pesakondi on väga palju sellised, nagu ma olen lootnud. Et olla aus - ideaalne pesakond on selline, mis täidab mu unistused ja ei õpeta mulle eriti palju. Suurepärane pesakond on ootuste ja planeerimise tulemus, mis on ideaalselt õnnestunud. Need pesakonnad on rohkem või vähem tunnistus,  et sul on olnud õigus. See ei ole suurim õppetund. Kui asjad ei lähe aga nii, nagu soovid, on see tõeliselt alandlik õppimisvõimalus. Pea seda meeles alati. Proovi õppida vigadest. See on arenemine ja seda teevad targad kasvatajad.Niipidi on lihtsam vigadele otsa vaadata. Ma proovin järgida oma elus positiivset filosoofiat. Vigadest õppimine annab positiivse lähenemise sinu enda vigadele. Ära tee samu vigu kaks korda.Pea alati meeles, et vead annavad sulle võimaluse õppida midagi uut.

Õpi oma vigadest - koeraomaniku ja -kasvatajana on see suurepärane viis õppimiseks.

Vabatõlge Juha Karese blogist autori loal (originaal)